ژانویه 29, 2020

اتفاقات بدن بعد از لاک زدن ناخن | تغذیه سالم

اتفاقات بدن بعد از لاک زدن ناخن

تحقیقات نشون میده که لاک ناخن، به خصوص یه سری برنده ها تغییرات بسیاری بدی روی بدن و هورموناتون دارن.

آزمایشات انجام شده روی زنان نشون دهنده این بود که تنها ده ساعت پس از لاک زدن روی ناخن هاشون، مواد شیمیایی بسیاری در بدن اونا پیشرفت پیدا کرده. یکی از این مواد شیمیایی که در خون اونا فت و فراوون یافت شد TPP یا همون تریفنیل فسفات بود. این همون سم خطرناکیه که هیچ وقت روی برچسب لاکهای ناخن قید نمی شه.

تریفنیل فسفات چیه ؟

تریفنیل فسفات یه ماده شیمیایی بسیار خطرناکه که اولین اقدامش دچار مشکل کردن غدد درون ریز بدنه. غدد درون ریز هم کار کنترل هورمونها رو بردوش داره.

محققان نسبت به این مسئله عمومی بیان نگرانی کردن. چون که حضور این ماده شیمیایی در بدن آدم خیلی راحت می تونه مشکلات شدیدی در سوخت و ساز و تولید مثل بسازه. این موضوع واسه همه مصرف کنندگان لاک ناخن به خصوص واسه دختران جوون بسیار مضره. و خیلی راحت می تونه کارکرد هورمونی اونا رو متوقف کنه.

از جمله مضرات تریفنیل فسفات در بدن، به این موارد میشه اشاره کرد:

– اثرات سو در غدد درون ریز

– مشکل در باروری

– اگزمای پوست

از دیگر تهدیدات سلامتی که در مواد تشکیل دهنده لاک ناخن هست میشه به فرمالدئید، تولوئن، دی بوتیل فتالات اشاره کرد.

فرمالدئید

فرمالدئید هم از مضرات لاک ناخن است. این ماده شیمیایی هم خیلی راحت می تونه در هوا حل شده و از راه تنفس وارد بدن شه. و عوارضی که همراه داره مانند خارش گلو، آسم، مشکلات تنفسی و مثل این هستن.

بیماریهایی که از راه فرمالدئید در بدن درست می شن طوری میشه گفت طولانی هستن.

تولوئن

تولوئن رو میشه مخالف تاثیر شیر دونست . این ماده شیمیایی می تونه رشد جسمی به خصوص رشد کودکان رو متوقف کنه. علاوه بر این یه تحریک کننده پوست هم هستش.

دی بوتیل فتالات

این ماده شیمیایی بدترین وخطرناک ترین ماده تشکیل دهنده لاک ناخنه. دی بوتیل فتالات دقیقا اثرات بدی در دستگاه تناسلی و مشکلات هورمونی بوجود میاره.

حالا خوبیش اینه خیلی از شرکتهای تولید کننده لوازم آرایشی دست به تولید لاک ناخنای طبیعی زده ان که این مضرات رو هم همراه نداره. هر چند که تعداد اونا کم و بسیار کمه اما دیگه از مضرات شیمیایی خبری نیس.

بهتره خانمها به خصوص دختران جوون و دختربچهای در حال رشد از لاک ناخنای با مارکای نامعلوم و با کیفیت پایین که تنها جنبه زیبایی چشمی دارن استفاده نکنن که در برابر مشکلات هورمونی و مشکلات باروری قرار نگیرند.

خیلی از رنگهای طبیعی رو میشه جانشین این مواد شیمیایی کرد تا مشکلات کمتری همراه داشته باشن.

جمع آوری : iranstyle.ir

.

منبع :

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *