ژانویه 29, 2020

اتفاقات بعد از خوردن فست فود را بدانید | تغذیه سالم

اتفاقات بعد از خوردن فست فود رو بدونین

آکایران :۴۰ دقیقه بعد از صرف فست فودها آدم بازم احساس گرسنگی می کنه، چون کنترل قند خون از بین میره و باعث می شه که اشتیاق به صرف فست فودها بیشتر شه.

پس از خوردن فست فودها چه اتفاقایی در بدن میفته؟

بنا : در طول یه ساعت پس از مصرف فست فودها، بدن به واسطه فعل و انفعالاتی که اتفاق میفته، با افزایش فشار خون، کم آب شدن، موندگاری احساس گرسنگی و نیاز به پرخوری مواجه می شه.

نشریه دیلی میل در گزارشی درباره مصرف غذاهای موسوم به فست فود نوشت:

  

در ۱۰ دقیقه اول

پس از مصرف شکلای جور واجور فست فود از جمله یه همبرگر عادی (با پنیر و سس) که شامل علاوه بر ۵۰۰ کالریه، اندازه قند خون بدن به سطح غیر عادی زیاد می شه. غذاهای فست فود با آزاد سازی مواد شیمیایی بیشتری که در بدن احساس خوب بوجود میاره – مانند منتقل کننده عصبی دوپامین که باعث بروز احساس لذت می شه- موجب فعال شدن سیستم جایزه مغز می شن. این روش که میل نامعمول به خوردن رو بوجود میاره، فرآیندی مشابه کارکرد تخدیرکنندهایی مثل کوکائینه.

   

پس از ۲۰ دقیقه

با در نظر گرفتن این که این نوع غذاها سطح بالایی شربت ذرت و سدیم دارن و هر دو خاصیت اعتیاد آور دارن، اشتهای کاذب واسه خوردن ایجاد می کنن.

   

پس از نیم ساعت

فست فودها شامل مقادیر زیادی سدیم هستن. این مقدار زیاد نمک باعث تحریک کم آبی بدن می شه. کم آبی بدن با ایجاد نشونه هایی که دقیقا مثل گرسنگیه، نیاز به صرف غذای بیشتر رو به فرد تلقین می کنه. هم اینکه وقتی که بدن سدیم زیادی رو جذب می کنه، نابود کردن نمک واسه کلیه ها سخت می شه و شرایط رو بیشتر از قبل پیچیده می کنه. یعنی وجود سدیم زیاد و زیادتر از اندازه باعث می شه که قلب واسه پمپاژ خون به رگای بدن، سریعتر کار کنه. همین امر باعث بروز فشار خون بالا و در آخر به بیماریای قلبی و سکته مغزی منجر می شه.

   

بعد از ۴۰ دقیقه

۴۰ دقیقه بعد از صرف فست فودها آدم بازم احساس گرسنگی می کنه، چون کنترل قند خون از بین میره و باعث می شه که اشتیاق به صرف فست فودها بیشتر شه. وقتی که واسه اولین بار یه غذای پر کالری مصرف می شه، عکس العمل انسولین سطح گلوکز خون رو پایین می آورد و موجب می شه که آدم میل بیشتری به غذا خوردن داشته باشه. فست فودها شامل شربت ذرت هستن؛ این شربت پر از فروکتوز به سرعت در بدن جذب می شه و باعث افزایش انسولین و ایجاد احساس گرسنگی بیشتر می شه.

   

بعد از ۶۰ دقیقه

هضم غذا در بدن معمولا حدود ۲۴ تا ۷۲ ساعت زمان میبره. فست فودها از جمله شکلای جور واجور همبرگر که چربیای ترانس (اشباع نشده) دارن، از غذاهایی هستن که به واسطه چرب بودن هضم کامل اونا زمان زیادی می خواد. براساس این گزارش، هضم کامل چربیای ترانس (اشباع نشده) تقریبا ۵۱ روز زمان میبره. علاوه بر این، تحقیقات جور واجور ثابت کردن که چربیای ترانس با دچار شدن به بیماریای قلبی، چاقی، سرطان و دیابت هم رابطه دارن. در این گزارش به مشتاقان فست فود پیشنهاد شده که مواد غذایی موجود در این غذاها مخصوصا اگه به طور مرتب از اونا استفاده شه، آسیب جدی به بدن میزنن و بهتره مصرف این غذاها کم بشه.

 

منبع :

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *