ژانویه 29, 2020

اتفاقات بعد از خوردن نوشابه | بیماری

: اتفاقات بعد از خوردن نوشابه

:  

قاشق چای خوری شکر وارد بدنتون میشه،می دونین به چه دلیل با وجود خوردن این حجم شکر دچار استفراغ نمی شین؟چون اسید فسفریک،طعم اون رو کمی میگیره و شیرینی اش رو خنثی میکنه…

۱۰دقیقه بعد:

۱۰ قاشق چای خوری شکر وارد بدنتون میشه،می دونین به چه دلیل با وجود خوردن این حجم شکر دچار استفراغ نمی شین؟چون اسید فسفریک،طعم اون رو کمی میگیره و شیرینی اش رو خنثی میکنه.

۲۰ دقیقه بعد:

قند خونتون بالا میره و منتهی به ترشح یهویی و یکجای انسولین می شه،کبدتون شروع میکنه به تبدیل قند به چربی تا قند خون بیشتر از این بالا نره.

۴۰ دقیقه بعد:

حالا دیگه جذب کافئین کامل شده،مردمکهای چشم گشاد می شه،فشار خونتون بالا میره و در جواب به این حالت،کبدتون قند رو به داخل جریان خون رها می کنه.گیرنده های آدنوزین مغز حالا بلوک می شن تا از احساس خواب آلودگی جلوگیری کنن.

۴۵ دقیقه بعد:

ترشح دوپامین افزایش پیدا میکنه و مراکز خاصی در مغز حالت سرخوشی ایجاد میکنن،تحریک می شن.این همون مکانیسمیه که در مصرف هروئین منتهی به ایجاد سرخوشی می شه.

۶۰ دقیقه بعد:

اسید فسفریک موجود در نوشابه،داخل روده کوچیک،به کلسیم،منیزیم و روی میچسبد.متابولیسم بدن افزایش پیدا میکنه.اندازه بالای قند خون و شیرین کننده های مصنوعی،دفع هر چی بیشتر کلسیم رو از راه ادرار باعث می شن.

یه مدت بعد:

کافئین در نقش یه داروی مدر (ادرار آور) وارد عمل میشه.حالا دیگه کلسیم و منیزیم و رویی که قرار بود جذب بدن شه،بیشتر از قبل از راه ادرار دفع می شن و به همراه اون مقادیر زیادی آب،سدیم و دیگه الکترولیتا هم از دست میره.

یه مدت بعدتر:

کم کم اون غوغایی که در بدنتون ایجاد شده بود فروکش می کنه و نوبت به افت قند می رسه.در این مرحله یا خیلی حساس و تحریک پذیر میشین یا خیلی بی حس و بی حال.حالا دیگه تموم اون آبی رو که از راه نوشابه وارد بدن خود کرده بودین دفع کردین،آبی که میشد به جای اسید و کافئین و شکر ،شامل مواد مفیدی واسه بدنتون باشه.تا چند ساعت بعد اثر کافئین هم از بین میره و شما هوس یه نوشابه دیگه میکنین.

منبع :

جمع آوری به وسیله بخش مقالات پزشکی و بهداشتی سایت آکا
  • مطالب در رابطه
  • با این مواد غذایی خطرناک واسه سلامتی مضره

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *