ژانویه 29, 2020

اتفاقات بعد از خوردن نوشابه | تغذیه سالم

اتفاقات بعد از خوردن نوشابه

 

قاشق چای خوری شکر وارد بدنتون میشه،می دونین به چه دلیل با وجود خوردن این حجم شکر دچار استفراغ نمی شین؟چون اسید فسفریک،طعم اون رو کمی میگیره و شیرینی اش رو خنثی میکنه…

۱۰دقیقه بعد:

۱۰ قاشق چای خوری شکر وارد بدنتون میشه،می دونین به چه دلیل با وجود خوردن این حجم شکر دچار استفراغ نمی شین؟چون اسید فسفریک،طعم اون رو کمی میگیره و شیرینی اش رو خنثی میکنه.

۲۰ دقیقه بعد:

قند خونتون بالا میره و منتهی به ترشح یهویی و یکجای انسولین می شه،کبدتون شروع میکنه به تبدیل قند به چربی تا قند خون بیشتر از این بالا نره.

۴۰ دقیقه بعد:

حالا دیگه جذب کافئین کامل شده،مردمکهای چشم گشاد می شه،فشار خونتون بالا میره و در جواب به این حالت،کبدتون قند رو به داخل جریان خون رها می کنه.گیرنده های آدنوزین مغز حالا بلوک می شن تا از احساس خواب آلودگی جلوگیری کنن.

۴۵ دقیقه بعد:

ترشح دوپامین افزایش پیدا میکنه و مراکز خاصی در مغز حالت سرخوشی ایجاد میکنن،تحریک می شن.این همون مکانیسمیه که در مصرف هروئین منتهی به ایجاد سرخوشی می شه.

۶۰ دقیقه بعد:

اسید فسفریک موجود در نوشابه،داخل روده کوچیک،به کلسیم،منیزیم و روی میچسبد.متابولیسم بدن افزایش پیدا میکنه.اندازه بالای قند خون و شیرین کننده های مصنوعی،دفع هر چی بیشتر کلسیم رو از راه ادرار باعث می شن.

یه مدت بعد:

کافئین در نقش یه داروی مدر (ادرار آور) وارد عمل میشه.حالا دیگه کلسیم و منیزیم و رویی که قرار بود جذب بدن شه،بیشتر از قبل از راه ادرار دفع می شن و به همراه اون مقادیر زیادی آب،سدیم و دیگه الکترولیتا هم از دست میره.

یه مدت بعدتر:

کم کم اون غوغایی که در بدنتون ایجاد شده بود فروکش می کنه و نوبت به افت قند می رسه.در این مرحله یا خیلی حساس و تحریک پذیر میشین یا خیلی بی حس و بی حال.حالا دیگه تموم اون آبی رو که از راه نوشابه وارد بدن خود کرده بودین دفع کردین،آبی که میشد به جای اسید و کافئین و شکر ،شامل مواد مفیدی واسه بدنتون باشه.تا چند ساعت بعد اثر کافئین هم از بین میره و شما هوس یه نوشابه دیگه میکنین.

.

منبع :

جمع آوری به وسیله بخش تغذیه سالم زندگی سالم سایت آکا
  • مطالب در رابطه
  • خوردن کرفس به مدت یه هفته باعث این اتفاقات خوب در بدن می شه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *