ژانویه 29, 2020

اثر سیگار بر نازایی زنان | ترک اعتیاد

 

سلامت – ترک اعتیاد – اثر سیگار بر نازایی زنان

درباره مضرات سیگار زیاد شنیدین. مشکلات وحشتناک سیگار و مشکلاتی که درزمان زمان واسه افراد سیگاری و دور و بریا شون به وجود میاد تقریبا واسه همتون آشناست. درباره خطرات سیگار واسه خانومای باردار و جنین شون هم، پزشکان هشدارهای زیادی دادن. اما اگه سیگار باعث شه خانمی بادار نشه چه…

این مطالعه جدید بیان می کنه خانومایی که در محیطای شامل دود سیگار در مدت زمان طولانی حضور داشته باشن، نسبت به افراد دیگه احتمال باروری شون کمتره.

از نظر محققان این موضوع، دلیل مهم دیگه ایه که می تونه باعث شه خانوما نه فقط خود سیگار کشیدن رو کنار بذارن، بلکه باعث ترک سیگار دور و بریا شون هم بشن.

در این مطالعه به غیر از موضوع ناباروری، مشکلات دیگه هم بررسی شدن و یافته ها نشون داده که دودهای دست دوم سیگار (یعنی خود فرد سیگار نمی کشه، ولی دود سیگار دور و بریا خود رو استنشاق می کنه) می تونن مشکلات ناگواری رو درزمان بارداری و هم اینکه بعد از زایمون، واسه نوزاد و مادر به وجود آورد.

به غیر از این مطالعه، تحقیقات دیگری هم در مورد تاثیر دودهای دست دوم سیگار بر احتمال سقط جنین انجام شده

آمار تکون دهنده
در این مطالعه جدید، بیشتر از ۴۸۰۰ خانوم جور واجور بررسی شدن و مشخص شد خانومایی که والدین شون سیگاری بودن، واسه باردار شدن مشکلات بیشتری داشتن. یکی از مشکلات این بود که اونا مجبور بودن دست کم یه سال واسه باردار شدن منتظر بمونن.

علاوه بر این در بین خانومایی که در زمان خردسالی یا بزرگسالی در برابر دودهای دست دوم بودن، ۳۹ درصد بیشتر احتمال سقط جنین یا به دنیا آوردن نوزاد مرده وجود داشت. ۶۸ درصد این خانوما هم عنوان کردن که به سختی و با مشکلات زیاد باردار شدن.

لوک پپون، محقق دانشگاه روچستر نیویورک و مسئول اصلی این تحقیق میگه:

«این آمار تکون دهنده س و به روشنی یکی دیگه از خطرات جدی روبرو شدن با دود سیگار رو نشون میده. هممون میدونیم که دود سیگار چقدر مضره، اما به نظر می رسه این دود واسه خانوما در سنین باروری خطرات بیشتری داشته باشه.»

تنباکو علیه جنین
یافته های مطالعه دکتر پپون و همکارانش اولین بار در دسامبر سال ۲۰۰۸ در مجله «کنترل تنباکو» منتشر شد.

واسه انجام این مطالعه که تو یه مدت طولانی انجام شده بود، محققان یافته های بررسی روی ۴۸۰۰ خانوم رو که در بین سالای ۱۹۸۲ تا ۱۹۹۸ به مرکز بیمارستانی رزول پارک در نیویورک مراجعه کرده بودن، مورد مطالعه قرار دادن.

تموم این خانوما به خاطر آزمایشای غربالگری سلامت و یا درمان سرطان به این مرکز مراجعه کرده بودن و این مطالعه در واقع یکی از یافته های جانبی پرسشنامه های آینده نگری بود که از اون زمان در اختیار خانوما قرار گرفته بود.

همه این خانوما دست کم یه بار در طول زندگی شون باردار شده بودن. ۱۱ درصد این خانوما مشکلاتی در مورد بارداری و یه سوم این خانوما دست کم یه بار سابقه سقط جنین یا مرده زایی داشتن.

نکته مهم در این مطالعه این بود که محققان فهمیدن خطر به وجود اومدن این مشکلات با در نظر گرفتن افزایش مدت زمان تماس با دود سیگار، افزایش پیدا می کنه. این موضوع خود دلیل واضحی واسه وجود داشتن حالت دلیل و معلول بین دود سیگار و مشکلات بارداری بود.

طبق گزارش پپون و همکارانش دلیل تحت تاثیر قرار گرفتن قدرت باروری خانوما با دود دست دوم سیگار اینه که سموم تنباکوی موجود در این دود به طور مستقیم باعث آسیب ساختار ژنتیکی سلولا می شن. هم اینکه در پدیده لقاح دخالت می کنن و یا باعث مرگ جنین و سقط در همون روزای اول می شن.

سموم موجود در دود سیگار، هورمونایی رو که واسه کنترل باروری و نگهداری تخم لقاح یافته در رحم احتیاج هستن، تحت تاثیر قرار میدن و باعث می شن احتمال بارداری موفق خیلی کم بشه

منبع: رویترز
ویرایش و خلاصه کردن:

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *