ژانویه 29, 2020

اثر شامپو های مختلف بر مو | بیماری

مصاحبه اختصاصی تبیان با دکتر سعید کشاورز، متخصص پوست و مو (۱)

تبیان- آقای دکتر، به عنوان کسی که مراجعین بسیاری دارین و اعتبارتان به خصوص در مجامع پزشکی واسه همه اثبات شده، به نظر شما اساسی ترین مشکلات مراجعین در بخش پوست و مو چیه؟

شایع ترین مشکلات رو در چند بخش میشه گفت که بیشتر از نود درصد مراجعین با اونا درگیر هستن؛ این موارد شامل ریزش مو، موهای زائد، جوش و جوش های بدن، لکا و تیرگیای پوست و اگزماه. این چند موضوع بیشترین مراجعات ما رو تشکیل میدن.

تبیان- در مورد شامپوها که هر روز نوع جدیدی از اونا به بازار میاد ، مثلا شامپوی مخصوص موهای چرب، شامپوی ویتامینه، گیاهی، با مصرف روزانه ، انرژیک و … توضیح بدین؟

اصلی ترین کاری که شامپو واسه ما انجام میده، شویندگیه. پس تاثیر مناسب شامپو اینه که چربی ، گرد و غبار و پوسته های سر رو خوب بشوید و موها رو تمیز کنه.

اثر مضری که شامپو می تونه داشته باشه اینه که موها رو خشک یا شکننده کنه و باعث ریزش مو و موخوره شه.

جز این موارد، بقیه بحثا علمی نیس؛ مثلا اینکه شامپویی باعث رویش مو می شه اصلا همچین چیزی وجود نداره؛ یا مثلا شامپویی که به مو مواد معدنی و پروتئین میرسونه، این یه دروغه، چون مو جسمی مرده س. رسیدن پروتئین به جسم مرده هیچ اثری نداره. مو نه عصب داره و نه خون رسانی.

شامپوی خوب شامپوییه که موهای سر رو بدون ایجاد خشکی و شکنندگی

و موخوره تمیز کنه

البته شامپوی خوب و بد داریم، اما معنیش این نیس که شامپو خون رسانی می کنه و به مو مواد غذایی میرسونه. اینا در علم پزشکی معنایی نداره.

تبیان- مگه ریشه مو زنده نیس؟

به چه دلیل ریشه مو زنده س، اما تو ذهن بیشتر مردم یه سوء تفاهمی در این باره هست. وقتی از ریشه مو صحبت می کنیم، ناخودآگاه اونو با ریشه درخت مقایسه می کنن و فکر می کنن ته مویی که کنده می شه، ریشه س. این ریشه نیس، بلکه ریشه مو شکلی مثل یه فنجون داره که در واقع مو داخل اون قرار میگیره.

پس معنا نداره که بگیم شامپو، عامل تغذیه ریشه موه. بعضی از شامپوها باعث تسریع جریان خون در پوست سرمی شن، ولی واقعا حکم دارو رو ندارن.

شامپوی خوب شامپوییه که موهای سر رو بدون ایجاد خشکی و شکنندگی و موخوره تمیز کنه. در عین حال بهتره همیشه از یه نوع شامپو استفاده کنیم.

اندازه شستشوی سر هم به اندازه تعریق فرد، چربی سر، نزدیکی با آفتاب ، استرس، نوع فصل و خیلی عوامل دیگه بستگی داره. ممکنه به فردی پیشنهاد کنیم هفته ای یه بار سرش رو بشوید، ولی به دیگری بگیم روزی دو بار این کار رو بکنه،  چون مثلا موهای سر یه نفر خیلی چربه، خیلی عرق می کنه یا کارش طوریه که زیاد در نزدیکی آفتاب قرار میگیره. اینا به طور کامل در بهداشت مو تاثیردارن.

تبیان- آخرین مدل این تنوع، شامپوی رفع سفیدی موی سره که چند وقتیه به بازار اومده. این مطلب از دید پزشکی صحت داره؟

این مطلب اصلا علمی نیس. در ریشه مو یه سری سلولای رنگدونه ساز وجود دارن که عامل ایجاد رنگ موی سرهستند. وقتی این سلولا بمیرن، دیگه رنگی به مو نمی دن، یعنی مو سفید می شه. حتی درمان دارویی رفع سفیدی مو، درمان فوق العاده سختیه.

اصلا بحث شامپوی ایرونی و خارجی و گران و ارزون نیس. ممکنه شخصی هنوز از همون شامپوهای قدیمی تخم مرغی استفاده کنه و به طور کامل هم راضی باشه. تشخیص این موضوع به تجربه خود فرد بستگی داره.

تبیان- ملاک انتخاب یه شامپوی مناسب واسه هر فرد چیه؟

اینه که سر رو تمیز و موها رو براق کنه. باعث ایجاد پوسته ، شوره و خارش در سر نشه. موخوره و خشکی و شکنندگی مو ایجاد نکنه.

تبیان- یعنی چگونگی و نوع به کار گیری شامپو می تونه در ریزش مو اثر داشته باشه؟

ریزش مو خیلی وابسته به شامپو نیس. اگه شامپو بخواد باعث ریزش مو شه، واقعا قبل از اون موخوره و خشکی مو باعث ریزش مو شده. اگه شما شامپویی استفاده کردین و به موهاتون دست زدید و دیدید که خشک شده، طبیعتا ریزش مو پیدا می کنین.

تبیان- در مورد شوره سر هم اگه امکان داره توضیح بدین؟

شوره سر همون سلول هاییه که در کف سر ساخته می شن و به سطح مو میان.

شوره به صورت عادی در همه افراد هست و با شستشوی سر از بین میره. در واقع شوره سر یه روند طبیعیه که در بعضی افراد تبدیل به مریضی می شه، یعنی یا رشد این سلولا زیاد می شه و یا چربی سر زیاد میشه و یا یه نوع قارچ یا حساسیت پوستی است.

افزایش سلولا یا چربی کف سر و یا ایجاد قارچ یا حساسیت پوستی به عوامل زیادی بستگی داره؛ مثل عصبی شدن، عرق کردن زیاد، مصرف بعضی غذاهای محرک (مثل فلفل، ادویه، بادمجان)، نوع شامپو و حتی تغییرات هورمونی داخل بدن مثل هورمونای تیروئیدی یا جنسی. اینا دلایلیه که می تونن در مراحلی شوره رو کم یا زیاد کنن.

پس شوره سر در اندازه کم طبیعیه، اما وقتی خیلی زیاد می شه ، تبدیل به یه مشکل می شه.

تبیان- به نظر شما شامپوی ضد شوره چه نقشی می تونه در جلوگیری از این پدیده اجرا کنه؟

در مورد شوره سر به کار گیری شامپوی مناسب به طور کامل موثره، چون همونطور که در بالا گفتم نوع شامپو در ایجاد شوره موثره.

شامپوهای ضد شوره راه خوبی واسه درمان شوره هستن، البته مثل همه درمانا موقتی ان، یعنی فقط وقتی که شوره دارین، می تونین از اونا استفاده کنین.

خیلی از این شامپوها اثر ضد قارچ دارن، یعنی قارچای سر رو کم می کنن، بعضیا چربی سر رو می گیرن و بعضی از اونا ضد حساسیت هستن، یا مخلوطی از این اثرها.

یه نکته کلی یادتون باشه و این که شما باید خودتون ببینین وضعیت موهاتون چیجوریه. اگه موهای شما چربه، باید شامپویی رو استفاده کنین که خشک کننده س، یا اگه موهای خشکی دارین، از شامپوی نرم کننده استفاده کنین. اگه موهاتون شوره داشت، باید از شامپوی ضد شوره استفاده کنین، در واقع شامپوی ضد شوره مثل شامپوی مخصوص موهای چربه، ولی با قدرت تاثیرگذاری بیشتر.

اگه بخوایم شامپوها رو از ضعیف به قوی درجه بندی کنیم شامپوی ضعیف ضعیف شامل شامپوی بچه و روزانه س، بعد شامپوهای موهای خشک، بعد شامپوی موهای معمولی، بعد شامپوی موهای چرب و بعد شامپوی ضد شوره.

به خاطر همین پیشنهاد می شه شامپوی ضد شوره رو زیاد استفاده نکنین، چون خیلی قویه.

بهتره همیشه از یه نوع شامپو استفاده کنیم

 تبیان- در مورد شامپوهای گیاهی توضیح بدین. گیاهی بودن یه شامپو، یه مزیت حساب می شه؟

کلا در کرما و شامپوها و حتی تازگیا در مورد غذاها روی این مطلب شدیدا تاکید می شه. این مطلب خیلی زیادتر از اندازه بزرگ نمایی شده. فقط نمی تونیم بگیم که یه محصول اگه گیاهیه خوبه و اگه شیمیاییه، بد.

اما بعضی از گیاهان خاصیت دارویی دارن؛ مثلا سیر ریشه مو رو واسه رشد تحریک می کنه. حنا و سدر هم ساقه مو رو تقویت می کنن.

حتی در مواردی بعضی گیاهان به طور موضعی استفاده می شن، مثل رزماری که به رویش مو کمک می کنه.

پس شامپوها و داروهای گیاهی هم می تونن در رشد مو موثر باشن، اما به طور مطلق نمیشه گفت که یه ترکیب به صرف گیاهی بودن، از یه ترکیب شیمیایی بهتره.

قسمت بعدی این مصاحبه رو انشاءا… هفته بعد در برابر دید شما قرار میدیم. با ما همراه باشین.

*

منبع : tebyan.net

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *