آگوست 10, 2020

اثر شیر و فراورده های آن در پیشگیری از سرطان | سبزیجات

بدیش اینه امروزه سرطان یکی از بیماریهای شایعه.سرطان روده ی بزرگ سومین سرطان پرشیوع در دنیاس که همه ساله قربانیان زیادی بر جای میذاره. اندازه گسترش دچار شدن به این مریضی در زنان و مردان یه جوره. در دچار شدن به شکلای جور واجور سرطان، عوامل مختلفی از جمله عوامل ژنتیکی و عوامل محیطی نقش کلی ای اجرا می کنن.

 تحقیقات، ثابت کرده که، دریافت۵۰۰ کیلو کالری انرژی بیشتر از نیاز در طول روز، اندازه دچار شدن به سرطان روده بزرگ رو در مردان ۱۵درصد و در زنان ۱۱درصد زیاد می کنه.

در بین عوامل محیطی، رژیم غذایی رابطه تنگاتنگی در دچار شدن به سرطان داره. طوریکه دلیل ۶۰- ۳۰درصد از شکلای جور واجور سرطانا، رژیم غذایی غلطه. در بین شکلای جور واجور مواد غذایی هر چند مواد غذایی سرطان زا هست، اما مواد غذایی ضد سرطان هم شناخته شدن. 

شیر  و فراوردهای اون از جمله مواد غذایی ضد سرطان هستن.

وجود موادی مانند کلسیم، ویتامین D، یه جور اسید چرب به نام اسید لینولئیک، اسید بوتیریک ، کازئین، اسفنگولیپیدها و وجود بعضی باکتریا مانند لاکتوباسیلوس اسیدوفیلوس در شیر و فراوردهای اون، این مواد غذایی رو به مواد غذایی ضد سرطان معروف کرده.

رژیمای غذایی که غنی از چربی، و فقیر از 

فیبر هستن، در بروز سرطان روده های بزرگ نقش بسیاری دارن. افزایش دریافت انرژی در طول روز هم در دچار شدن به مریضی سرطان روده بزرگ تاثیر بسزائی داره. تحقیقات، ثابت کرده که، دریافت۵۰۰ کیلو کالری انرژی بیشتر از نیاز در طول روز، اندازه دچار شدن به سرطان روده بزرگ رو در مردان ۱۵درصد و در زنان ۱۱درصد زیاد می کنه.

 مواد موجود در مواد دفعی مانند اسیدهای صفراوی و سموم باکتریا اگه مستقیما و دائم با مخاط روده بزرگ تماس داشته باشن، می تونن به سلولا آسیب رسونده و رشد افزایش سلولی رو از حالت طبیعی خارج کنن.

کلسیم

موجود در شیر و فراوردهای اون، رشد و تقسیم سلولای پوششی و هم اینکه پرزهای موجود درلوله گوارش رو تنظیم کرده و از افزایش زیادتر از اندازه سلولا پیشگیری می کنه. مواد موجود در مواد دفعی مانند اسیدهای صفراوی و سموم باکتریا اگه مستقیما و دائم با مخاط روده بزرگ تماس داشته باشن، می تونن به سلولا آسیب رسونده و رشد افزایش سلولی رو از حالت طبیعی خارج کنن. کلسیم موجود در شیر و فراوردهای اون اسیدیته مدفوع رو زیاد می کنه. هم اینکه دفع فسفات، چربی، اسیدهای چرب آزاد و هم اینکه اسیدهای صفراوی رو زیاد می کنن. هم اینکه، کلسیم  از غلظت اسیدهای چرب بلند زنجیره، اسیدهای صفراوی ثانویه، و فسفولیپیدهای مدفوع کم می کنه.

ماست  به ماده غذایی ضد سرطان معروف شده. علاوه بروجود مقادیرمناسبی از کلسیم در ماست، عوامل دیگری هم در این فراورده شیری وجود دارن که به اون خواص ضد سرطانی بخشیده. باکترهای اسید لاکتیکی موجود در ماست از جمله عواملی هستن که از لوله گوارش در برابر سرطان مراقبت می کنن. مصرف فراوردهای شامل باکتری لاکتوباسیلوس،هم بطورمستقیم وهم بطورغیرمستقیم از لوله گوارش مراقبت می کنه. باکتریای اسید لاکتیکی، مانع از افزایش افزایش سلولای سرطانی در افراد گرفتار به سرطان روده بزرگ می شن.

در طول تخمیر شیر واسه تولید ماست موادی تولید می شن که،خاصیت ضدسرطانی دارن.

اسید لینولئیک کنژوگه

ایزومزی از اسید لینولئیک بوده، که مقدار اون در شیر  و فرآورده های شیری بسیار بالاست. این اسید چرب مانع از ایجاد سلولای سرطانی می شه. شیر، کره، ماست و پنیر

منبع : tebyan.net

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *