مطالعه ارتباط بین حاکمیت شرکتی و عملکرد بلندمدت و تامین مالی در شرکت های پذیرفته شده در بورس اوراق بهادار

قسمتی از متن پایان نامه :

2-11- شیوه های تأمین مالی و عوامل مؤثر بر ارزیابی آن

مؤسسات اقتصادی به مقصود افزایش سرمایه در گردش ، بازپرداخت بدهی ها ، خرید دارایی های ثابت و سرمایه گذاری در طرح های سود آور نیاز دارند که همیشه به دنبال کسب منابع مالی  مناسب و کم هزینه باشند یا در پی نوآوری انواع ابزارها ی مالی متنوع و انعطاف پذیر باشند . شاهد عینی این ادعا کشورهای توسعه یافته می باشند به گونه ای که در بازارهای مالی آن ها صدها نوع دارایی مالی و اوراق مشتقه مورد مبادله قرار می گیرد. شیوه های عمده تأمین مالی به سه دسته منابع داخلی و منابع خارجی و منابع بدون هزینه تقسیم می شوند :

منابع داخلی :

بنگاه های اقتصادی برای رسیدن به اهداف و اجرای برنامه های مد نظر خود در بلند مدت در هر دوره مالی ، مقداری از سود هر دوره را تحت عنوان اندوخته ها ، استهلاک ، سود انباشته و… کنار می گذارند تا در مواقع مقتضی و نیاز به وجه نقد ، آن را به مصرف برسانند به این دسته از منابع مالی اصطلاحاً «منابع مالی داخلی » می گویند . به بیانی دیگر زیرا این منابع از داخل بنگاه اقتصادی تأمین می شوند به منابع مالی داخلی معروف اند (اسدی, 1390).

مانند منابع مالی داخلی می توان به موارد زیر تصریح نمود :

کاهش دارایی های جاری : مشکل اصلی بعضی از شرکت های تأمین مالی به خاطر سرمایه در گردش و به ویژه خرید مواد اولیه می باشد . برای رفع این مشکل به جای خرید شش ماهه یایک ساله مواد اولیه ، سفارشهای خرید را به سفارشهای کوچکتر تقسیم کرده تا مواد اولیه به هنگام مصرف خریداری گردد. به دلیل اهمیت این موضوع روشهایی برای افزودن بر کارایی و بازده شرکت ها ابداع شده می باشد که موجودی مواد اولیه تنها برای چند ساعت مصرف، نگهداری می گردد. همچنین می توان از انباشت غیر حضوری و زیاد وجوه نقد در حسابهای شرکت جلوگیری نمود و برای مصارف سرمایه گذاری کوتاه مدت از آنها بهره گیری نمود.(خورانا[1]، 2004).

فروش دارایی های ثابت : دارایی های بلا بهره گیری ، ماشین آلات و ساختمان های راکد و بدون بهره گیری می تواند منابع مناسبی برای تأمین مالی باشد به گونه ای که با فروش این دارایی ها و در صورت به صرفه بودن اجاره ، از اجاره به عنوان روشی جایگزین برای خرید دارایی های مناسب ثابت بهره گیری نمود که این شیوه مستلزم مطالعه های امکان سنجی و توجیه پذیری اقتصادی می باشد .

ذخایر استهلاک : شرکت ها به مقصود تأمین منابع لازم برای استهلاک دارایی های ثابت هر ساله مبالغی را کنار می گذارند تا در پایان عمر دارایی های ثابت بتوانند آنها را با دارایی های جدید معاوضه نمایند . به جای مقصود کردن ذخایر استهلاک بیشتر برای خرید ماشین آلات جدید ، از طریق تعمیر می توان بر ظرفیت تأسیسات موجود افزود .

سود انباشته : شرکت های سهامی هر ساله در صورت برخورداری از سود درصدی از آن را به جای پرداخت به سهامداران ، با اهداف مختلف در شرکت نگهداری می کنند که مجموعه این سودهای نگهداری شده طی سالهای مختلف سود انباشته گفته می گردد.در دسترس بودن آن نه تنها به سودهای تحصیل شده واحد انتفاعی وابسته بوده بلکه به سیاست مستقیم سود سهام آن نیز بستگی دارد(اسدی, 1390).

مانند مزایای سود انباشته در ساختار سرمایه می توان به موارد زیر تصریح نمود :

1- واحدهای انتفاعی به منابع خارجی که تعهدات سنگین تری را در پی دارد، کمتر محتاج می شوند .

2- بهره(اوراق قرضه یا وام) یا سود(سهام ممتاز) از این بابت پرداخت نمی گردد.

3- وجوه در دسترس برای پرداخت سود سهام به سهامداران فعلی در آینده افزایش می یابد .

4- سهامداران حق مالکیت خود را حفظ می کنند.

5- هزینه ای مثل انتشار اوراق بهادار ندارند .

معایب بهره گیری از روش سود انباشته هم عبارتند از :

1- سود انباشته به مبلغ موجود آن محدود می گردد و اگر نیاز شرکت بیشتر از آن باشد بایستی بقیه وجوه از راههای دیگر تأمین مالی گردد.

2- عدم تقسیم سود یا تقسیم سود اندک به احتمال زیاد موجب تنزل قیمت سهام در بازار می گردد، زیرا که بعضی از سرمایه گذاران به امید دریافت سود سهام بیشتر در شرکت ها سرمایه گذاری می کنند (اسدی, 1390).

منابع بدون هزینه :

منابع مالی که مثل اینکهً هزینه ای ندارد، بهره گیری از این گونه منابع بسیار به نفع شرکت می باشد زیرا که منابع بدون هزینه سبب می شوند تا هزینه سرمایه کاهش یابد و سود سهامداران و ارزش سهام افزایش یابد. این گونه منابع عبارتند از :

بستانکاران تجاری: که در اثر خرید نسیه کالا از عرضه کنندگان مواد اولیه و تجهیزات و ماشین آلات ایجاد می گردد . اما اینکه تا چه اندازه می توان از این منبع بهره گیری نمود به شرایط رقابتی حاکم بر بازار کالای مورد نیاز شرکت بستگی دارد اگر بازار کالای مورد مصرف شرکت ، بازاری رقابتی باشد و فروشندگان آن به فروش محصولات آنها به شرکت علاقمند باشند امکان خرید نسیه برای شرکت هست و جذب موافقت فروشنده برای پرداخت بهای کالا در مدتی طولانی امکان پذیر می باشد . به این ترتیب شرکت از منبع مالی مثل اینکهً بدون هزینه ای بهره مند می گردد .

پیش دریافت از مشتریان : موفقیت این روش به جایگاه محصولات شرکت و اندازه برتری آن در بازار بستگی دارد. عیان می باشد که هر چه قدرت انحصاری شرکت در بازار بیشتر باشد این شیوه تأمین مالی امکان پذیرتر خواهد بود.تجربه تأمین مالی به این شیوه به ویژه در سال های اخیر در شرکت های خودروسازی رواج داشته می باشد و این گونه شرکت ها بخش قابل توجهی از نیازهای مالی خود را از این راه برطرف کرده اند .

هزینه های پرداختی : در این شیوه شرکت ها پرداخت هزینه های تحقق یافته خود را به بعد موکول می کنند(دسینه, 1388)

[1]– Khurana

سوالات یا اهداف پایان نامه :

 سوالات پژوهش

سوال اصلی:

آیا میان حاکمیت شرکتی، عملکرد بلندمدت و تامین مالی در شرکتهای پذیرفته شده بورس اوراق بهادار

تهران ارتباط معنی داری هست؟

سوالات جزئی:

آیا میان حاکمیت شرکتی و عملکرد بلند مدت در بورس اوراق بهادار تهران ارتباط معنی داری هست؟

آیا میان حاکمیت شرکتی و تامین مالی در بورس اوراق بهادار تهران ارتباط معنی داری هست؟

آیا میان تامین مالی و عملکرد بلند مدت در بورس اوراق بهادار تهران ارتباط معنی داری هست؟

مطالعه ارتباط بین حاکمیت شرکتی، عملکرد بلندمدت و تامین مالی در شرکت های پذیرفته شده در بورس

شما می توانید مطالب مشابه این مطلب را با جستجو در همین سایت بخوانید

پایان نامه - تز - رشته حسابداری


دیدگاهتان را بنویسید