جولای 13, 2020

اتفاقات خوشایند با ترک سیگار | بیماری

: اتفاقات مورد پسند با ترک سیگار

: اتفاقات مورد پسند با ترک سیگار ۱۰ فایده ترک سیگار در این مقاله واسه شما آماده کردیم که یکی از فواید ترک سیگار تنفس عمیق تر و بهتره.

نیکوتین موجود در سیگار یه ماده محرکه، پس اگه یک تا سه ساعت قبل از خواب سیگار بکشین، قلب تون کمی تندتر از وقتی میزنه که سیگار نمی کشید. وقتی این محرک رو از عادات روزانه تون خط بزنین، به خودتون کمک می کنین تا به آرامش جسمی قبل از خواب دست پیدا کنین.

بوها رو بهتر می فهمید

بوی سیگار دیگه از شما دور می شه، بویی که همیشه مانند پوششی در دور و بر تون موج می زد، و دیگه می تونین بوهای نامحسوسی رو که به سختی قابل تشخیص بودن رو هم بو بکشین.

خیلی از کسائی که سیگار رو ترک می کنن، می گن در عرض هشت روز احساس انرژی بیشتری دارن. با به دست آوردن انرژی بیشتر، فعالیتای بیشتری در طول روز می تونین داشته باشین.

پوست، مو، ناخن انگشتان و لباسای تون بوی دود سیگار رو جذب می کنن. دود سیگار واسه غیرسیگاریا بوی باحالی نداره، پس با ترک سیگار، بوی مطبوع تری رو هم به خودتون و هم به دور و بریا تون می رسونین.

مزه ها رو بهتر حس می کنین

با ترک سیگار، غذاها واسه تون خوشمزه تر می شن. مزه هایی که خیلی با ذائقه تون جور نبودن، واسه تون مورد پسند می شن. انگار به یه رستوران عالی رفته اید و غذاها و طعمای جدید رو کشف می کنین. البته افراد غیرسیگاری، همیشه اینجور تجربیاتی رو دارن. صبوری تون بیشتر می شه.

محققان عاداتی چون سیگار کشیدن رو به عنوان شکست در صبوری می دونن. اونا صبوری رو با کارکرد یه عضله مقایسه می کنن که هر چی بیشتر ازش استفاده کنین و به کارش بگیرین، قوی تر می شه.

بیشتر واسه کاهش استرس سیگار می کشید. تلاش کنین از مهارتای دیگرتون واسه کنترل استرس استفاده کنین؛ مثل مطالعه، خندیدن، ورزش و … . با بکارگرفتن تواناییای تون واسه خودکنترلی، اعتماد بنفس بیشتری هم پیدا می کنین.

انرژی بیشتری دارین

خیلی از کسائی که سیگار رو ترک می کنن، می گن در عرض هشت روز احساس انرژی بیشتری دارن. با به دست آوردن انرژی بیشتر، فعالیتای بیشتری در طول روز می تونین داشته باشین.

صداتون تغییر می کنه

دیگه اون صدای خش دار، خشن و خلط دار رو دارین.

نیکوتین موجود در سیگار یه ماده محرکه.

کمتر سرفه می کنین و ریه های تون سالم تر هستن

تنفس بهتر، عمیق تر و آرامش بخش تر، جزو سریع ترین فواید ترک سیگار هستن. مجراهای ریه های تون موقع کشیدن سیگار، بسته بودن، ولی حالا می تونن خون بیشتری دریافت کنن. وقتی ریه های تون به اندازه کافی خونرسانی شن، دیواره ریه ها می تونن تا بیشترین حد ممکن منبسط شده و با هر نفس، هوای بیشتری در خود جای بدن.

طبق آمار اعلام شده، خطر مرگ در اثر سرطان ریه در میان مردهای سیگاری ۲۲ برابر و در میان زنان سیگاری ۱۲ برابر بیشتر از افراد غیرسیگاریه. وقتی که دست از سیگار می کشید، این خطر حدود ۳۰ تا ۵۰ درصد کمتر می شه، اما این کاهش خطر طی یه دوره ۱۰ ساله بعد از ترک سیگار اتفاق میفته.

اما نذارین این روند زمانبر ناامیدتان کنه و انگیزه ترک سیگار رو از شما بگیره، همین حالا ترک کنین و این روند رو شروع کنین تا خطر سرطان ریه واسه تون هر روز کم کم کم شه.

کارآیی تون بیشتر می شه

حالا که دیگه هر دودست تون آزاده، می تونین کارآیی بیشتری داشته باشین. هم اینکه دیگه مجبور نیستین وقتی رو واسه سیگار کشیدن تلف کنین، مثلا در محل کارتون که سیگارکشیدن در اونجا ممنوعه، دیگه مجبور نیستین همیشه به بیرون از ساختمون برید و سیگار بکشین.

زمان و پول بیشتری واسه چیزای دیگه دارین

یه فرد سیگاری که روزی تقریبا یه پاکت سیگار میکشه، می تونه هزینه ماهانه سیگار کشیدنش رو حساب کنه. با ترک سیگار پول خوبی به جیب میزنین و این یکی دیگه از امتیازات ترک سیگاره.

دیگه مجبور نیستین تا فروشگاه یا جایی واسه خریدن سیگار برید و تموم زمانایی رو که کلا سیگار از شما می گرفت، حالا در اختیارتانه.

دیگه اماکن ناسالم پاتوق تون نیس

امروزه بیشتر اماکن عمومی سیگار کشیدن رو ممنوع کردن و واقعا کمتر جایی پیدا می شه که فرد سیگاری در اونجا آزادی عمل داشته باشه. پس در جاهایی که اتفاقا کسی مخالفتی با سیگار کشیدن نداره، افراد دیگری هم هستن که اون فضا رو به خاطر همین آزادی انتخاب کردن و طبیعتا پر از دود سیگاره.

با کنار گذاشتن این عادت داغون کننده، دیگه مجبور نیستین سراغ اینجور جاهایی برید و می تونین از تموم فضاهای جور واجور و مختلفی که هست با خیال راحت استفاده کنین.

سیگار چشم تون رو نابود می کنه

فرهنگی واسه سیگار کشیدن!

کاهش سن تجربه سیگار

بعد از ترک سیگار در بدن شما چه اتفاقی اتفاق می افته؟

.

منبع :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *