جولای 13, 2020

اثر الکل و استرس در بیماری قلبی | بیماری

الکل

یکی از مسائلی که خیلی از مردم علاقه دارن در مورد اون مطالبی بدونن، ولی بعضی وقتاً نمی تونن از دکتر یا افراد باخبر در مورد اون کسب اطلاع کنن، رابطه مصرف مشروبات الکلی با مریضی قلبی است. هرچند بیشتر مردم به دلیل تعهدای مذهبی خود هیچ گاه الکل مصرف نمی کنن، ولی در مورد اثر اون بر مریضی قلبی باورهای مختلفی هست. طوریکه بعضی فکر می کنن الکل واسه مریضی قلبی خوبه و به دور و بریا شون که مریضی قلبی دارن هم پیشنهاد به مصرف اون می کنن.

حتی در کشورهایی که مصرف مشروبات الکلی آزاده به کسائی که الکل مصرف نمی کنن پیشنهاد به شروع مصرف الکل نمی شه. تحقیقات نشون می دهد که مصرف الکل می تونه خطر سرطان پستون  رو زیاد کنه. خصوصاً اگه باردارین یا تصمیم به بارداری دارین، یا هر گونه مشکل طبی دیگری دارین که مصرف الکل می تونه واسه اون مضر باشه، نباید الکل استفاده کنین. در کشورای غربی به کسائی که از قبل الکل مصرف می کردن هم پیشنهاد می شه تا امکان داره اندازه مصرف الکل خود رو کم کنن.

به هر حال با در نظر گرفتن فرهنگ کشور ما مصرف الکل رو پیشنهاد نمی کنیم و واسه کسائی که اتفاقاً اونو مصرف می کنن پیشنهاد می کنیم تا حد امکان اونو کم کنن.

آپنه خواب

آپنه خواب مشکلی جدیه که طی اون فرد در بین خواب همیشهً دچار حملات کوتاه قطع تنفس می شه. این افراد بعد از مدت کوتاهی که به خواب می روند، دچار احساس تنگی نفس و قطع اون می شن و از خواب بیدار می شن.

آدمایی که دچار آپنه خوابِ درمان نشده هستن، خطر بیشتری واسه دچار شدن به فشار خون بالا،  سکته قلبی، مشکل قلبی و سکته مغزی  دارن.

احتمال دچار شدن به آپنه خواب در زنان پس از یائسگی بیشتر می شه. بقیه عواملی که خطر این مشکل رو افزایش می بدن اضافه وزن، سیگار  کشیدن، به کار گیری الکل، قرصای خواب و سابقه خانوادگی آپنه خوابه.

علایم این مریضی عبارتند از: تنفس بی نظم و انسداد راه تنفسی موقع خواب همراه با خواب آلودگی شدید درزمان روز.

اگه احتمال می بدین به این مریضی گرفتار باشین، با دکتر خود در مورد آزمایشات تشخیصی مربوطه مشورت کنین.

اگه اضافه وزن دارین، حتی اندازه کمی کاهش وزن (۱۰درصد وزن قبلی تون) می تونه موارد ناچیز آپنه خواب رو نابود کنه. بقیه مواردی که به شما کمک می کنه عبارتند از: ترک سیگار، دوری از الکل و قرصای خواب آور.

خوابیدن به پهلو هم به عوض خوابیدن به پشت در تخفیف علائم کمک کننده س. بعضی آدما به وسائل مکانیکی که فشار هوا رو در داخل بینی اونا افزایش می بدن نیاز پیدا می کنن. در موارد شدید ممکنه جراحی نیاز شه.

استرس و افسردگی

خیلی از زنان نگران رابطه بین  استرس  و مریضی قلبی هستن. تحقیقات زیادی این رابطه رو هم واسه مردان و هم واسه زنان نشون می دهد. مثلا خیلی وقتا سکته قلبی با یه استرس شدید عاطفی خصوصاً عصبانیت شروع می شه. پس از حمله قلبی هم آدمایی که اضطراب و استرس بیشتری دارن، مشکلات بیشتری واسه بهبودی دارن. اینو هم به این موضوع دقت لازم رو به عمل بیارین بعضی از راه هایی که مردم واسه کنار اومدن با استرس در پیش می گیرند (مثل پرخوری، سیگار کشیدن و مصرف الکل) آشکارا واسه قلب ضرر دارن.

اما استرس تنها مسئله عاطفی که می تونه بر قلب اثر بزاره نیس. افسردگی هم در زنان و هم در مردان پس از حمله قلبی فراوانه.

اگه شما دچار حمله قلبی شدین و الان به مدت طولانی پس از سکته احساس افسردگی و غمگینی می کنین، یا اگه احساس غم زدگی شما شدیده، در مورد راه هایی که می تونید کمک بگیرین با دکتر مشورت کنین.

یادتون باشه که پشتیبانی دوستان، خونواده و دیگه بیماران قلبی می تونه به بهتر شدن خُلق تون و برابری با مریضی کمک کنه.

جالبه بدونین که عادات بهداشتی سالم اثر محافظتی دارن. فعالیت بدنی منظم نه فقط استرس و افسردگی رو از بین می برد، بلکه مستقیما عوامل خطر مریضی قلبی رو کم می کنه.

تحقیقات گذشته نشون می دهد که پس از حمله قلبی، شرکت کردن تو یه برنامه کاهش استرس می تونه اندازه مشکلات بعدی قلب رو کمتر کنه. برنامه های کنترل استرس مثل گروه های پشتیبانی از بیماران قلبی، می تونه در پیدا کردن راهی واسه دست و پنجه نرم کردن با مشکلات زندگی کمک تون کنه. ارتباطات خوب بین فردی هم همین طور هستن. ایجاد ارتباطات فردی قوی احتمال بروز مریضی قلبی رو کم می کنه. ارتباطات پشتیبانی کننده، پس از حمله قلبی به افزایش طول عمر افراد کمک می کنه. اعمال و اعتقادات الهی و مذهبی هم پس از جراحی قلب باعث باقی موندن طولانی تر بیماران می شه.

در مورد رابطه بین استرس، افسردگی و مریضی قلبی مطالب زیادی واسه یادگیری باقی مونده، اما تنها مسائل کمی روشن شده: این که داشتن فعالیت بدنی، رابطه تون با آدمایی که از شما پشتیبانی می کنن، و گفتن احساسات و نگرانی هاتون با اونا، به شما کمک می کنه تا سرحال تر و طولانی تر زندگی کنین؟

*

منبع : tebyan.net

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *