جولای 13, 2020

اثر بخشی داروی ایرانی و خارجی ساندیمون یکسان است | اطلاعات دارویی

مدیر اطلاع رسانی معاونت غذا و داروی وزارت بهداشت در سال ۸۶ گفت: تاثیر داروی ایرونی و خارجی ساندیمون واسه بیماران دیالیزی و پیوند ، هیچ فرقی نداره.

دکتر مهرداد رضایی در مورد اخباری مبنی بر اینکه بعضی از بیماران دیالیزی با مصرف داروی ایرونی ساندیمون دچار آسیب می شن، به مهر، گفت: ” نئورال ساندیمون” که نوع خارجی داروئه و “ایمی نورال” که مشابه ایرانیه، هیچ فرقی از نظر علمی با همدیگه ندارن.

ایشون با عنوان این مطلب که داروی ایرونی ساندیمون در یکی از کارخانجات معتبر تولید می شه، اضافه کرد: داروهایی که نوع مشابه خارجی دارن، تست “برابری زیستی” روی اونا انجام می شه و از این جهت هیچ فرقی از نظر تاثیر بین ساندیمون ایرونی و خارجی وجود نداره.

مدیر اطلاع رسانی معاونت غذا و داروی وزارت بهداشت، در مورد اینکه بیماران مجبور به به کار گیری نوع ایرونی دارو هستن، گفت: طبیعیه که نوع ایرونی دارو قیمت ارزون تری داره و بیمه ها با عقد قرارداد راغب تر هستن، اما تا اونجا که من اطلاع دارم مریضایی که تا یکسال از پیوند اونا نگذشته می تونن بازم از نوع خارجی دارو استفاده کنن.

رضایی، تولید نوع ایرونی داروی ساندیمون رو با در نظر گرفتن محدودیتایی که در واردات اون داریم، مقرون به صرفه و مطلوب دونست و گفت: ممکنه بعضی از بیماران با مصرف نوع ایرونی دارو دچار علائم ناچیزی شن اما عکس این موضوع هم نمونه داره.

ایشون در عین حال تاکید کرد: اگه مصرف یه نوع دارو که مشابه خارجی داره، مشکلات جدی به همراه داشته باشه شک نداشته باشین از طرف پزشکان مربوطه به مرکز رسیدگی به مشکلات دارویی گزارش می شه تا جلوی مصرف اون گرفته شه.

مدیر اطلاع رسانی معاونت غذا و داروی وزارت بهداشت، اضافه کرد: نکته قابل توجه اینه که مصرف دارو براساس تفاوتای بین فردی، می تونه عارضه هایی به همراه داشته باشه.

منبع : hidoctor.ir

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *