جولای 13, 2020

اثر دعا بر کاهش اضطراب | طب اسلامی

دعا به معنی خوندن و حاجت خواستن و استمداده و بعضی وقتا مطلق "خوندن" از اون منظوره. خدا در آیه " وَإِذَا سَأَلَیَ عِبَادِی عَنِّی فَإِنِّی قَرِیبٌ أُجِیبُ دَعْوَهَ الدَّاعِ إِذَا دَعَانِ فَلْیَسْتَجِیبُواْ لِی وَلْیُؤْمِنُواْ بِی لَعَلَّهُمْ یَرْشُدُونَ(بقره/ ۱۸۶)"(۱) وعده اجابت به بندگان خود داده و با عطوفت خاصی خود رو نزدیک به اونا ذکر کرده که دعای ایشون رو به استجابت برسونه.

نقش تربیتی دعا:

دعا یاد خدا رو در دل آدم زنده نگاه می داره: " وَلَا تَیُونُواَالَّذِینَ نَسُوا اللَّهَ فَأَنسَهُمْ أَنفُسَهُمْ أُوْلَئِیَ هُمُ الْفَاسِقُونَ (حشر/۱۹)"(۲)

دعا دلیل طهارت روح آدم می شه. ضلالت و گمراهی رو به اون تذکر میده، هدف و جهت اصلی رو به اون یادآور می شه.

با دعا، توکل در آدم زیاد شده و ایشون با نیروی اعتماد بر قدرتی که همیشه همراه اونه و ناظر اعمال و گفتار ویه، تلاش در پیرایش تفکرات خود و پاک کردن آلایشا از اعمال و کردار کرده و در آخر در راه تربیتی درست به حرکت درمی آید.

دعا عامل تلطیف روح:

ادعیه ای که در مکتب ما وارد شده، پر از مضامین لطیف و زیباست. سخنان نغز و قشنگتر و پر از احساس در ادبیات جهان، گواهی بر این مدعاست. متون ادعیه اسلام هم از جهت زیبایی کلام و هم جهات دستوری و نوشتن و از نظر عمق و لطافت بی نظیره.

از دیگر مسائل مهم، ساختارشناسی دعاست، یعنی واژه ها و پیوند اونا. ساختمون عبارات و آهنگ و موسیقی کلامی باید مورد دقت قرار گیرد. این تلطیف روح می تونه نقش بسیار والایی از جهت تربیتی در زندگی داشته باشه. مخصوصا در جهان پر تنش الان که خشونت و بی رحمی و نبود احساسات انسانی در حال گسترشه و زندگی مادی و صنعتی، آدم رو به طرف پرتگاه نیستی انسانیت پیش می بره و زندگی الهی رو مورد تهاجم قرار میده، ایجاد آرامش و روحیه ای لطیف و پر از معنویت و نگرشی پر لطف به جهان هستی، تاثیر به سزایی در افکار آدما گذاشته و آرامش روحی رو جفت و جور می کنه.

پس با دعا، دیگه مشکلی نمی تونه فرد رو ناآرام کنه، چون به حل مشکلات یقین داره.

دستایی رو در امور جهان صاحب قدرت می دونه که هیچکی رو قدرت مقابله با اون نیس. پس هر بار ناملایمی، اونو در خود فرو نمی بره و تصویر ذهنی اش، رسیدن کمک و استعانت از طرف خدا مهربانه.

اینجور فردی هراسی از آینده و اضطرابی از پیش آمدها نداره، چون می دونه گرفتاریای عالم با قدرت اونقدر قادر عالی برطرف می شه و چیزی که از اون بخواد، به یقین اجابت می شه.

در آخر این نوشته به آیه ای از قرآن تمسک می جوییم که به نقش آرامش بخشی ایمان دلالت داره:

الَّذِینَ آمَنُواْ وَلَمْ یَلْبِسُواْ إِیمَانَهُم بِظُلْمٍ أُوْلَـئِیَ لَهُمُ الأَمْنُ وَهُم مُّهْتَدُونَ (انعام/۸۲)

اونا که ایمان آورده ان و ایمان خود رو با شرک و ستم آلوده نکرده ان، ایمنی (آرامش) فقط واسه اوناس و اونا هدایت یافتگانند.

پی نوشت:

(۱) چون بندگان من درباره من ازت سوال کنن ، بگو که من به اونا نزدیکم و به ندای کسی که منو بخونه جواب میدم. پس به ندای من جواب بدن و به من ایمان بیارن تا به راه راست هدایت پیدا کنن.(بقره/۱۸۶)

(۲)از اون کسائی نباشین که خدا رو از یاد بردن و خدا هم اونقدر کرد تا خود رو از یاد ببرن که ایشون نافرمانند.(حشر/۱۹)

مریم آقا محمد رضا

*

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *