جولای 13, 2020

اثر دود سیگار در غیر سیگاری ها | بیماری


تازگیا محققان به این نتیجه رسیدن قرار گرفتن به مدت پنج دقیقه در برابر دود سیگار می تونه خطرناک باشه و سالیانه عده زیادی غیر سیگاری مثل مادران باردار، کودکان و نوزادانی که هنوز متولد نشده ان، بر اثر بیماریای به وجود اومده به وسیله سیگار و دود سیگار در خطر قرار می گیرن و یا جون خود رو از دست میدن.


خطر تنفس دود سیگار برابره با سیگار کشیدن

تحقیقات جدید نشون داده زندگی در کنار افراد سیگاری به اندازه سیگار کشیدن زیان آوره.

محققان می می گن زنائی که در برابر دود سیگار بوده ان، ممکنه دچار ناباروری شن یا بارداری اونا با عوارضی، بیشتر از بقیه زنان همراه باشه. به گزارش رویترز، در مطالعه این محققان در دانشگاه روچستر نیویورک مشخص شده داشتن دور و بریا سیگاری هم به اندازه سیگار کشیدن می تونه واسه سلامت فرد زیان آور باشه.

قبل از این یه عالمه از تحقیقات، خطرهای جورواجور سیگار رو به سیگاری ها گوشزد کرده بودن؛ از دچار شدن به شکلای جور واجور سرطان ها گرفته تا مشکلات پوستی، دندانی و …، اما تا به حال تحقیق های کمی در مورد مشکلات بد سیگار، واسه دور و بریا فرد سیگاری انجام شده یا دست کم یافته های این تحقیق ها به طور گسترده منتشر نشده.

در این مطالعه جدید که در اون بیشتر از ۴ هزار و ۸۰۰ زن غیرسیگاری شرکت داشته ان و یافته های این مطالعه در شماره آنلاین ۲۷ نوامبر نشریه کنترل دخانیات منتشر شده، مشخص شده آنایی که در کودکی در خونه ای با والدین سیگاری زندگی می کرده ان، بیشتر از دیگر زنان احتمال داره دچار ناباروری شن؛ یعنی بیشتر از یه سال واسه بچه دار شدن تلاش کنن و نتیجه مثبت نگیرند.

باحال این که هر چی ساعات روبرو شدن شخص با فرد سیگاری بیشتر بوده، احتمال گرفتار شدن اون به این مشکلات هم به صورت صعودی بالا می رفته، که این نشون دهنده اثر مستقیم تنفس دود سیگار بقیه بر سلامته.

به گفته این محققان، سموم جور واجور موجود در دود سیگار، دلیل از بین رفتن DNA در سلول های حساس جنسی می شه و اینطوری احتمال نقائص ژنتیکی در این سلول ها بالا می رود. ناهنجاری های ژنتیکی و کروموزومی، از مهم ترین علل بروز سقط در ۳ ماهه سوم به حساب می آیند.

هم اینکه دود سیگار، کارآیی این سلول ها رو از بین می برد و در نتیجه احتمال باروری فرد، به خصوص آقایون پایین می آید. مثلا، تحقیقات نشون داده مردان سیگاری، تعداد اسپرم های سالم  و متحرک و بارور کمتری به نسبت بقیه آقایون دارن.

اما تاثیر بر سلول های جنسی و باروری، تنها تاثیر منفی سیگار بر دور و بریا سیگاری ها نیس. مثلا، در یکی از تحقیقات انجام شده در این باره، در موسسه ملی بهداشت ژاپن مشخص شده زنائی که همسر اونا سیگاری هستن، بیشتر از بقیه زنان در برابر دچار شدن به سرطان های مربوط به سیگار، مخصوصا سرطان ریه هستن.

یافته های مطالعاتی مثل این، باعث شده کارشناسان بهداشتی واسه تصویب قانون های ممنوع بودن سیگار کشیدن در اماکن عمومی، تلاش بیشتری به خرج بدن تا دست کم بتونن کودکان و افراد غیرسیگاری رو از خطرهای اون دور نگه دارن.

دود سیگار واسه نوزادان متولد نشده هم خطرناکه

پدران آینده باید سیگار کشیدن رو ترک کنن تا بچه اونا با خطر روبه رو نشه.

محققان دانشگاه ناتینگهام فهمیدن زنائی که در دوره بارداری در برابر دود سیگار قرار می گیرند با احتمال ۲۳ درصد بیشتر فرزندشون مرده به دنیا می آید و با احتمال ۱۳ درصد بیشتر نوزادشون به مشکل های مادرزادی دچار می شه.

این یافته ها با بازبینی ۱۹ مطالعه جور واجور که در سراسر جهان انجام شده بود به دست اومد.

یکی از کارشناسانی که در این طرح شرکت داشته در این باره گفت: زنان باردار باید به طور جدی در مورد خطرات دود سیگار بدونن.

این تحقیقات قبلا در کشورای آمریکای شمالی، آمریکای جنوبیف آسیا و اروپا انجام شده.

تموم این تحقیقات روی زنائی انجام شده بود که خودشون سیگار نمی کشیدن اما در برابر دود سیگار دور و بریا خود مانند همسرشون بودن.

تموم این تحقیقات اثبات می کنه که زنائی که همسر یا دور و بریا شون بیشتر از ۱۰ سیگار در دور و بر اون می کشن خطر رو به طور زیادی افزایش می بدن.

محققان اعلام کردن پدران آینده که سیگار می کشن باید بیشتر در مورد خطرات دود سیگارشان واسه نوزادی که هنوز متولد نشده بدونن.

دود سیگار می تونه خطراتی مانند کاهش شدید وزن موقع تولد، تولد زودرس و بعضی از شکلای جور واجور دیگه نواقص مادرزادی مانند مشکلات قلبی رو زیاد کنه.

د کتر جو بئوناردیبی که این تحقیقات رو انجام داده در این باره گفت: چیزی که ما نمی دانیم، اینه که این مشکلات در اثر دود سیگاریه که مادر در طول دوره بارداری استنشاق می کنه یا عوارضیه که در اثر کشیدن سیگار روی کیفیت اسپرم پدران اثر می گذارد. شاید هم هر دو مورد در این مورد موثر باشن.

اون در این باره گفت: هنوزم باید تحقیقات بیشتری در این باره انجام شه، اما به هر حال اینجاش خیلی مهمه که مردانی که همسرشون بارداره باید هرچه سریع تر سیگار کشیدن رو ترک کنن.

دود سیگار هرساله ۲۶ هزار کودک ایرونی رو دچار آسم می کنه

دبیر اجرایی جمعیت مقابله با دخانیات گفت: دود سیگار باعث می شه هر سال ۲۶ هزار کودک در کشور گرفتار به آسم شن.

دکتر محمدرضا معدنی اظهارداشت: اگه هر فرد سیگاری روزانه یه پاکت سیگار مصرف کنه، هرساله ۷۰ هزار پک سیگار می زنه.

ایشون با عنوان این مطلب که روزانه ۲۰۰ نفر سیگاری در کشور فوت می کنن، اضافه کرد: از هر ۱۰ نفر سیگاری دو نفر معتاد می شن.

معدنی با اشاره به مشکلات ناشی مصرف سیگار در کشور که عاقبتای مختلفی به دنبال داره، گفت: مصرف سیگار علاوه بر زیان افتصادی که بر جای میذاره، باعث هدر رفتن نیروی انسانی کشور می شه.

دبیر اجرایی جمعیت مقابله با دخانیات به آسیبای اجتماعی مصرف سیگار در جامعه اشاره کرد و اضافه کرد: مرگ یه فرد سیگاری که سرپرست خونواده ایه می تونه اون خونواده رو از هم بپاشد. هزینه های درمان مشکلات سیگار بعضی وقتا به اندازه ای سنگینه که علاوه بر مشکلات اقتصادی، آسیبای روحی و روانی رو هم به دنبال داره.

ایشون با اعلام اینکه حدود ۱۲ میلیون نفر در کشور سیگار مصرف می کنن، گفت: هزینه سیگار این تعداد افراد روزانه ۴ تا ۵ میلیارد تومنه. در حالی که ۲ تا ۳ برابر این مبلغ هم به وسیله دولت صرف هزینه های درمان به وجود اومده به وسیله مشکلات مصرف سیگار می شه. پس روزانه ۲۰ میلیارد تومن واسه مصرف سیگار در کشور هزینه می شه.

بخش تغذیه و سلامت تبیان


منابع:

فرنوش صفوی فر- خبرآنلاین

جام جم

جمع آوری به وسیله بخش مقالات پزشکی و بهداشتی سایت آکا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *