جولای 13, 2020

“اثر دویدن بر سلامت زانو | تغذیه سالم”

اثر دویدن بر سلامت زانو

اگه آدما به طور درست و اصولی بدوند، می تونن از بروز مریضیای مربوط به زانو جلوگیری کنن.این مسئله به صورت علمی ثابت شده که دویدن می تونه کاهش وزن رو به دنبال داشته باشه و فعالیت سیستم قلبی-عروقی و تنفسی بدن رو بهتر کنه. حتی در بعضی موارد گفته شده که دویدن می تونه از گسترش بعضی شکلای جور واجور سرطان ها جلوگیری کنه.

الان تو یه مطالعه جدید به این نتیجه رسیدن که این نوع فعالیت بدنی اثرات به درد بخور دیگری هم به دنبال داره. در بررسی جدید کارشناسان شش فرد سالم که بین سنین ۱۸ تا ۳۵ سال قرار داشتن رو انتخاب کردن و اندازه مایع سینوویال در مفاصل زانوی اونا قبل و بعد از دویدن تحلیل شد.

در این بررسیا فعالیت دو، نوع سیتوکین یا پرتئین انتقال دهنده با اسمای GM-CSF و IL-15 بررسی شد. در آخر بررسی مشخص شد سیتوکینا در زانوی این افراد یه جور التهاب رو کم کردن.

محققان با انجام این آزمایش در دوره وقتی نیم ساعت به این نتیجه رسیدن که پس از دویدن اندازه ترشح پروتئینای GM-CSF و IL-15 در بدن افراد کم می شه و به زبون ساده، وقتی که افراد می دوند التهابا و مشکلات زانو در اونا کمتر می شه.

روبرت هیلدال از دانشگاه BUY اعلام کرد در جوانان سالم که زانوی اونا مشکلی نداشت، پس از نیم ساعت دویدن عوامل مربوط به بروز التهابات مفاصل خیلی کم شد و محیط زانو واسه جلوگیری از بروز هر گونه مشکل آماده شد.

با این بررسی محققان به این نتیجه رسیدن که اگه آدما به طور درست و اصولی بدوند، می تونن از بروز مریضیای مربوط به زانو جلوگیری بکنن.

جفت و جور و جمع آوری : گروه سلامت پرداد /

.

منبع :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *